Цукровий діабет — хронічне ендокринне прогресуюче захворювання, характеризується відносним або повним дефіцитом інсуліну—гормону підшлунковоЇ залози.

СИМПТОМИ:

•постійне почуття спраги

•часте сечовипускання

•зміна ваги незалежно від способу життя (як у більшу, так і меншу сторону)

• погане загоєння ран

•шкірні інфекції, свербіж

•схильність до перевтоми

•посилене почуття голоду, немає повного насичення після їжі

•поколювання в кінцівках, у вас часто «бігають мурашки» по тілу

•проблеми зі статевим життям

•сухість у роті

•погіршення зору

ТИПИ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ

Цукровий діабет 1-го типу частіше виникає у підлітків і в юнацькому періоді.

Ця категорія хвороби повʼязана із загибеллю бета-клітин підшлункової залози, які продукують інсулін.

Тобто інсулін повністю зникає із внутрішнього середовища. І в результаті клітини не спроможні засвоювати цукор і залишаються без підживлення енергією.

1-й тип проявляється після вірусних інфекцій, збоїв у роботі імунної системи та рідше — через спадкову схильність.

Маса тіла при цьому може залишатись в нормі, навіть знижується.

ТИПИ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ

Цукровий діабет 2-го типу припадає в середньому на 80% від загальної кількості хворих, найчастіше виникає у людей старших 40 років, які страждають на надмірну вагу, ведуть малорухливий спосіб життя і зловживають

неправильним харчуванням.

За наявності цього різновиду цукрового діабету постачання в організм інсуліну від бета-клітин є, але клітини втрачають здатність його розпізнавати.

Також виділяють цукровий діабет вагітних або гестаційний (у період вагітності відбувається порушення вуглеводного обміну) та діабет, що виник внаслідок недостатності харчування.

ФАКТОРИ РИЗИКУ:

Якщо до цієї хвороби схильні батьки, то в 50% випадків хворим виявляється і дитина.

Малорухливий спосіб життя також зараховує вас до групи ризику.

Погрожує здоровʼю і зловживання

незбалансованим харчуванням (жирною та високовуглеводною їжею).

МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ

ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ

Перший — це лабораторний аналіз на наявність глюкози в крові. Якщо під час обстеження натщесерце ваш рівень глюкози перевищив позначку «7», це — пряме підтвердження цукрового діабету. Аналогічно — якщо показник глюкози, що реєструється протягом дня, перевищує число

11,1.

Також, як діагностику, застосовують тест з навантаженням глюкози, який здатний виявити стан переддіабету. Тест спрямований на перевірку чутливості клітин до інсуліну. Критерієм результатів тестування є рівень підвищення глюкози. При цукровому діабеті він вищий за показник «11,1»

Іноді рекомендується визначати рівень С-Пептида. Це показник, завдяки якому можна дізнатись, наскільки продуктивно виконується синтез інсуліну клітинами підшлункової залози. С-пептид — неактивний фрагмент інсуліну.

Концентрація даної речовини в крові показує, скільки гормону виробляє підшлункова залоза.

ЛІКУВАННЯ ДІАБЕТУ

Процес лікування цукрового діабету передбачає самоорганізацію та самодисципліну. Вам необхідно контролювати свій розклад дня та добовий раціон.

Хворим слід дотримуватись ритміки харчування, не вживати продукти з надмірною кількістю цукру та солодкі фрукти. Так звані «солодощі для діабетиків» медики також вважають лише самонавіюванням. Фруктоза, що міститься в них, згодом так чи інакше перетворюється на глюкозу. І показники цукру зростають.

Пацієнтам з діагнозом цукрового діабету першого типу лікарі призначають такий тип лікування, як інсулінотерапію (введення в організм інсуліну).

Для хворих 2-м типом цукрового діабету підбирають спеціальну дієтотерапію з різними видами фізичної активності. Ендокринолог може також прописати медикаментозний метод лікування (прийом низки ліків).

Іноді, при важкій формі цукрового діабету 2 типу, необхідна інсулінотерапія.

Гестаційний цукровий діабет, який виділяють в окрему категорію, лікують за допомогою дієти, або ж ендокринолог може прописати інсулінові інʼєкції.

5/5 - (2 голоса)