Полікістоз яєчників
Полікістоз яєчників: симптоми, діагностика та лікування
ПРИЧИНИ ПОЛІКІСТОЗУ ЯЄЧНИКІВ:
Незважаючи на численні дослідження, досі невідомо, чому саме виникає СПКЯ.
Встановлено, що на розвиток захворювання впливають генетична схильність, порушення балансу статевих гормонів, порушення обміну глюкози і підвищена секреція інсуліну, стресові ситуації і зовнішні фактори.
Згідно з визначенням ESHRE (Європейського товариства репродукції людини та ембріології), синдром полікістозу яєчників — це стан хронічної анувуляції (тобто коли овуляція не відбувається взагалі), що супроводжується порушеннями менструального циклу, підвищеним рівнем чоловічих статевих гормонів (гіперандрогенією) і кістозними змінами.
Як розвивається полікістоз яєчників:
Розвиток СПКЯ — це складний патологічний процес, до якого залучаються багато органів і систем. При цьому можна виділити основні ланки, серед яких:
Порушення вуглеводного обміну: зниження чутливості клітин до інсуліну і збільшення його секреції, підвищений рівень глюкози в крові, що призводить до інших метаболічних і гормональних порушень.
Підвищене вироблення андрогенів яєчниками виникає внаслідок порушення центральної гормональної регуляції та гіперінсулінемії.
Порушення росту фолікулів на тлі структурних змін тканини яєчника.
Кожен з цих процесів зміцнює один одного. Тому вони утворюють так зване порочне коло, яке досить важко розірвати. Тим часом, якщо діяти комплексно, хворобу можна взяти під контроль.
Основні симптоми полікістозу яєчників:
Нерегулярний менструальний цикл.Менструацій може не бути взагалі або спостерігатися збільшення інтервалу між ними і хронічна ановуляція. У той же час на тлі наростання ендометрію (внутрішньої оболонки матки) можуть виникати маткові кровотечі. Слід пам’ятати і про інші типи СПКЯ, при яких зберігається менструальний цикл.
Безпліддя. Часто саме це змушує жінок звернутися до лікаря. При захворюванні полікістозних яєчників безпліддя носить первинний характер. Своєчасна терапія, зниження ваги та стимуляція овуляції дають хороші шанси на вагітність.
Акне, гірсутизм (надмірне волосся в певних ділянках тіла), випадання волосся на голові (різні ступені алопеції) як прояви гіперандрогенізму.
Лікування полікістозу яєчників:
Лікування полікістозу яєчників базується на результатах клінічного обстеження, лабораторно-інструментальної діагностики, стадії захворювання, віку та інших особливостях пацієнтки. Лікування має комплексний характер і включає медикаментозну терапію, рекомендації щодо зміни способу життя та нормалізації ваги, при необхідності — хірургічне втручання.
Консервативне лікування СПКЯ призначається для:
нормалізації менструального циклу та гормонального профілю;
нормалізації обмінних та інших гормональних порушень;
запобігання ускладненням з боку серцево-судинної системи;
стимулювання овуляції та подолання безпліддя.
При наявності порушень вуглеводного і жирового обміну з підвищеною або нормальною вагою призначають препарати для нормалізації рівня глюкози в крові і підвищення чутливості до інсуліну.
Для регулювання менструального циклу та нормалізації рівня андрогенів призначають комбіновані естроген-гестагенні пероральні контрацептиви.
Для зменшення акне і гірсутизму використовують антиандрогени і косметичні процедури.
Також можливе призначення додаткових препаратів, що покращують метаболізм на психоемоційний стан (наприклад, вітаміну D, препаратів магнію тощо).
У процесі стимуляції овуляції важливо проводити гормональний контроль і УЗД-моніторинг.