ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВʼЯ НИРОК
Захворювання нирок дуже підступні: часто вони характеризуються безсимптомним перебігом аж до моменту, коли хвороба переходить у важку форму.
Численні дослідження показують, що нирки можуть втратити до 90% функціональності без будь-яких зовнішніх проявів або симптомів.
Профілактичні обстеження і звичайні аналізи — крові і сечі — допоможуть вчасно виявити порушення функції нирок і почати лікування ще до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки і ускладнення.
Існує кілька основних щоденних правил профілактики, які допоможуть зберегти здоров’я нирок.
БУДЬТЕ АКТИВНІ
Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, поліпшити мікроциркуляцію крові в нирках і таким чином знизити ризик розвитку хронічних захворювань нирок.
Фізична активність необхідна людині для підтримки тонусу і нормального функціонування всіх внутрішніх органів.
Так, регулярні вправи допоможуть уникнути застою крові в органах малого тазу, затримки сечі в організмі, запалення сечостатевої системи.
Фізична активність — це також профілактика слабкої активності кишечника і поганого травлення, застою жовчі і утворення конкрементів (каменів), запальних захворювань репродуктивної системи у чоловіків і жінок.
ВІДМОВТЕСЯ ВІД ПАЛІННЯ
Паління є однією з причин порушення кровотоку до деяких частин нирок. Коли менша кількість крові надходить у нирки, цей орган починає гірше функціонувати.
Крім того, паління підвищує ризик розвитку раку нирки. Чим довше і частіше ви курите, тим вищий ризик. Небезпечні не тільки сигарети, а й сигари та трубки.
Пасивні курці також потрапляють у зону ризику.
3 першого дня відмови від сигарет організм почне відновлюватися, а ризики — знижуватися.
КОНТРОЛЮЙТЕ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК
Високий артеріальний тиск є однією з найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок.
Ще гірша ситуація, коли високий артеріальний тиск виникає на тлі інших факторів ризику
(цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, високого рівня холестерину).
У комплексі ці фактори можуть викликати серйозні порушення функції нирок.
Якщо ви належите до групи ризику, регулярно проходьте обстеження для перевірки функції нирок.
ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРАВИЛ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ
Збалансоване харчування тa підтримка нормальної маси тіла — одні з головних умов профілактики цукрового діабету, серцево-судинних захворювань та хронічних захворювань нирок.
Щоб нирки довго зберігали працездатність, їх не можна перевантажувати, змушувати працювати в «аварійному» режимі. Для цього перш за все необхідно переглянути звичний раціон і спосіб харчування.
Профілактика захворювань нирок полягає в тому, що їжа повинна рівномірно надходити в організм, не перевантажуючи травну систему і нирки,не містити критичної кількості подразнюючих речовин — солі, спецій
ПИЙТЕ ДОСТАТНЬО ВОДИ
Щоб нирки працювали належним чином, потрібно пити достатньо води.
Добова норма споживання рідини для кожної людини залежить від багатьох факторів: статі, фізичного навантаження, клімату, загального стану здоров’я тощо.
Дорослій людині з масою тіла 70-75 кг в середньому потрібно 2800-3000 мл рідини (включаючи всі рідкі страви, напої тощо), але варто орієнтуватися на почуття спраги. Згідно з рекомендаціями фахівців, вода, кава і чай повинні бути основним джерелом рідини, а кількість калорійних напоїв, включаючи солодкі газовані, соковмісні напої і соки, варто істотно обмежити.
ПРОФІЛАКТИКА ТА ВІДПОВІДАЛЬНЕ САМОЛІКУВАННЯ
основними симптомами хронічних захворювань нирок є набряк гомілки, постійна втома, порушення концентрації уваги, втрата апетиту, поява крові і піни в сечі.
Ці симптоми найчастіше проявляються, коли хвороба переходить у важку форму.
Раннє виявлення ниркової недостатності має вирішальне значення, оскільки це дозволяє розпочати лкування до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки та ускладнення. Не ігноруйте профілактичні огляди, особливо якщо належите до групи ризику розвитку захворювань нирок
Разом з тим слід бути дуже обережним з самолікуванням, причому не тільки при захворюваннях нирок. Більшість безрецептурних препаратів, особливо нестероїдних протизапальних препаратів (наприклад, ібупрофен), часто викликають порушення функції нирок і відповідні захворювання.